Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čeští studenti pracují více než jejich vrstevníci v EU

  7:00
Čeští studenti patří mezi ty, kteří nejdéle a nejčastěji pracují při studiu. Ukázal to poslední průzkum Eurostudent, platný pro období 2016 až 2018. Zhruba každý šestý studující uvádí, že by si bez práce nemohl studium dovolit, pro většinu je ale především prostředkem pro získání praxe.

Čeští studenti pracují více než jejich vrstevníci v EU foto: overene-prace.cz

Téměř tři čtvrtiny studentů vysokých škol v Česku si přivydělávají během semestru. Necelá polovina všech tuzemských studentů má pravidelnou práci, dalších 22 % využívá příležitostné brigády. Je to – co do pravidelného zaměstnání – třetí nejvyšší číslo v celé Evropě a druhé nejvyšší číslo v součtu s brigádami. Více napracují jen studenti v Nizozemí, tam ale třetina z nich volí pouze občasné brigády. Pokud bychom přičetli i práci mimo semestr, zjistíme, že si některým způsobem přivydělává 9 z 10 českých studentů.

Spolu s Čechy a Nizozemci pracují nejčastěji ještě studenti v Německu, na opačné straně žebříčku bychom pak našli Albánce, Italy a Srby, kterých během semestru pracuje méně než čtvrtina.

Studenti v České republice tráví v práci v průměru 16 hodin týdně. Je to o čtyři hodiny více, než činí evropský průměr, a s výjimkou Polska nejvíce ze zemí Visegrádské čtyřky. V průměru výrazně kratší dobu ovšem tráví v zaměstnání studenti univerzit (15 hodin týdně) oproti studentům jiných typů vysokých škol (23 hodin týdně).

Více než patnáct hodin týdně tráví placenou prací studenti v pětině zemí a jedná se přitom téměř výhradně o státy střední a východní Evropy. S výjimkou Islandu jde o Polsko, Estonsko, Lotyšsko, Maďarsko a právě Česko. Čas, který studenti stráví placenou prací, se ale napříč všemi evropskými zeměmi výrazně liší. Nejvyšší je v Estonsku a v Lotyšsku, kde dosahuje 20, resp. 19 hodin týdně. Na druhé straně pak stojí Albánie a Srbsko, kde studenti tráví v práci v průměru 6 hodin týdně, a Irsko, kde je to ještě o hodinu méně.

Čeští studenti pracují více než jejich vrstevníci v EU

Průzkum také poukázal na to, že větší množství času stráveného v práci jde spíše na úkor individuálního studia než přednášek či seminářů přímo ve škole, a to už od poměrně nízkých počtů hodin. Řada studentů tak zkušenosti nabyté v zaměstnání řadí výše, než domácí přípravu, a to včetně psaní ročníkových či závěrečných prací.

„Více než dvě třetiny studentů v ČR uvedly, že pracují při studiu hlavně proto, aby získali praxi. A kvůli povinné účasti na přednáškách toto rozhodnutí ovlivňuje hlavně jejich prostor pro individuální studium a domácí přípravu. Stále častěji se tak obracejí na specializované firmy, které nabízejí možnost zpracování podkladů například pro bakalářské nebo diplomové práce, a to ne proto, že by je nezvládli napsat, ale jednoduše proto, že jim na ně nezbývá čas,“ vysvětluje Vratislav Musil, jeden ze zakladatelů portálu www.overene-prace.cz, který jako první u nás srovnává služby firem nabízejících vypracovávání podkladů a překlady zdrojů pro vysokoškolské práce.

Tomu, že studenti v Česku hledají práci především s cílem načerpat zkušenosti, nasvědčuje i to, že ČR patří mezi trojici zemí, ve kterých se studenti nacházejí podle svých vlastních slov v nejlepší finanční situací. Že čelí vážným nebo velmi vážným finančním problémům uvedlo pouze 16 % studentů, méně (14 %) to bylo pouze v Nizozemí. Dalších 27 % studentů přiznalo mírné finanční obtíže, celých 57 % pak nečelí žádným nebo pouze minimálním finančním problémům. Nejhorší situace je naopak v Řecku, kde vážné finanční problémy přiznalo na 40 % studentů, více než třetina to pak byla také v Albánii, Slovinsku, Polsku, na Islandu a v Irsku. i

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.