Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Děti musí znát kořeny, ať už jsou jakékoliv

  0:01
Pěstounští rodiče se dokáží skvěle postarat i o děti se zdravotním znevýhodněním. I pro tyto dětí je důležité znát své kořeny a zůstat v kontaktu s původní rodinou.

Děti musí znát kořeny, ať už jsou jakékoliv foto: MPSV

S přijetím dítěte do pěstounské péče přijímáte jeho rodinu, jeho historii. Děti, které nemají o své původní rodině mnoho informací, nemohou dobře přijmout ani samy sebe. Proto paní Olga, která má v pěstounské péči sedmiletého Tadeáše pečlivě sbírá informace o jeho původní rodině. Díky tomu ví, že má Tadeáš tři bratry a všichni vyrůstají v náhradních rodinách. I když je to náročné, Olga se stále snaží, aby Tadeáš zůstal se svou původní rodinou v kontaktu.

Zda jste zralí na pěstounství, prověří příprava

Olga se o pěstounství začala zajímat díky své sestře, která je také pěstounkou dvou dětí. Chodila spolu s ní do skupiny pěstounů, poslouchala jejich příběhy, až po čase se rozhodla stát se sama pěstounkou. „Můj biologický syn má cukrovku a péče o něj mi neumožňovala jít do běžného zaměstnání. Ale potřebovala jsem něco dělat, něco smysluplného. Své dvě děti vychovávám sama, bez partnera a nebyla jsem si jistá, zda jsem z tohoto důvodu vhodná stát se pěstounkou. Vše jsem probírala se svými dětmi, jejich názor byl pro mě zásadní.“

Olga vstoupila do přípravy budoucích pěstounů, když jejím dětem bylo 7 a 16 let. „Příprava utříbí vaše myšlenky, názory, ty růžové představy z vás spadnou, začnete vnímat realitu. Ale na všechno vás připravit nemohou. Mezi lidmi jsou velmi mylné informace o pěstounství. Nefunguje to tak, že si v ústavu vyberete dítě. Odborníci velmi pečlivě vybírají to, pro které se jako náhradní rodič hodíte. A my máme Tadeáše!“ pokračuje ve vyprávění paní Olga.

Tadeášovi byl po čase diagnostikován Aspergerův syndrom - lehčí forma autismu. Vyznačuje se především potížemi v komunikaci a v sociálním chování. „On je velmi chytrý, selhává ale v běžných dovednostech. Je mu 7 let a stále se učíme, jestli je ráno nebo večer, jaký je den v týdnu. Do školky vstáváme o hodinu a půl dříve, abychom vše stihli. Čeká nás na podzim škola. Vedu ho k tomu, aby nemusel být závislý na druhých.“

Uběhl nějaký čas a Olga začala přemýšlet o přijetí druhého dítěte do pěstounské péče. „Chtěla jsem dát Tadeášovi parťáka. Moje děti jsou již velké. Tadeáš na to už byl připravený. Podala jsem si druhou žádost, vše se rozběhlo. Přišlo ale nečekané těhotenství mé dcery a potřebovala moji pomoc. Žádost jsem přerušila. Bylo to těžké, Tadeáš se již těšil, ale zvládli jsme to. Teď když vidím to malé miminko mé dcery a to, jak se mu všichni věnujeme, velmi intenzivně si uvědomuji, co Tadeášovi v jeho prvních dvou letech, kdy žil v ústavu, muselo chybět, co všechno nedostal - rodinu.“

Přijďte 16. června od 10 hodin poděkovat pěstounům za jejich péči o děti, které nemohou vyrůstat ve vlastní rodině, na happening Buď IN pěstoun na Střeleckém ostrově v Praze.

Děti musí znát kořeny, ať už jsou jakékoliv

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!