Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kde seženou Češi práci? Dostavba Temelína, to jsou tisíce příležitostí

  6:00
Jednu z největších šancí na oživení skomírající české ekonomiky představuje dostavba jaderné elektrárny Temelín. Obrovský projekt, který po svém zprovoznění může pro Česko vyrábět elektřinu po dobu šedesáti let. Dostavba by podpořila řadu různých oborů, zejména jaderný průmysl, ale také stavebnictví, strojírenství, ocelářství a množství navazujících, zejména technických odvětví.

Vizualizace jaderné elektrárny AP1000 od Westinghouse. foto: Westinghouse

Americká společnost Westinghouse, která se svým reaktorem AP1000 předběžně vede v temelínském tendru, by projekt realizovala se dvěma klíčovými partnery: českým Metrostavem a japonskou Toshibou. Westinghouse už se nechal slyšet, že přímo na stavbě by 92 % zaměstnanců tvořili místní lidé. To znamená pro Čechy tisíce pracovních míst. Nejedná se přitom pouze o "obyčejné" dělnické práce, většina pozic vyžaduje vyšší kvalifikaci. Z toho důvodu by výstavba dalších jaderných bloků prospěla také rozvoji technického vzdělávání, což by pomohlo udržet konkurenceschopnost českého průmyslu ve světě.

Český jaderný průmysl byl historicky orientován na ruské technologie. Dostavba Temelína dnes přináší skvělou šanci pro české firmy naučit se něco nového – diverzifikovat své znalosti, dále se rozvíjet a tím si otevřít cestu na nové trhy. Takovou příležitost s sebou nese právě jaderná elektrárna AP1000 od Westinghouse.

"Účast na tomto projektu je pro nás velkou výzvou. Vzhledem k tomu, že pracujeme se špičkovou technikou, užíváme technologie srovnatelné s vyspělými zahraničními firmami a máme zkušenosti z řady staveb pro energetiku, jsme přesvědčeni, že výstavbu bez vážnějších problémů zvládneme. Jsme též připraveni spolupracovat s desítkami subdodavatelů," říká Petr Procházka, ředitel projektu Temelín 3,4 ve společnosti Metrostav, která by zajišťovala generální dodávku stavební části včetně dodávky systémů pro technické zařízení budov a návrh a vybudování zařízení staveniště. "AP1000 je skvělá technologie, s Westinghouse bychom mohli postavit jednu z nejmodernějších jaderných elektráren na světě," dodává Procházka.

Práce pro stovky inženýrů

Dalšími strategickými partnery Westinghouse v ČR jsou společnosti Vítkovice a I & C Energo. Ve Vítkovicích by vyráběli tzv. moduly, ze kterých se AP1000 skládá. Tyto velké komponenty, tvořené zpravidla ocelí a betonem, se předvyrábějí v továrnách a dopravují na staveniště. Tam se poskládají dohromady, a vytvoří tak základní strukturu elektrárny. Díky modulům se dá výrazně zkrátit doba výstavby.

Českobudějovická I & C Energo je dobrým příkladem toho, jak Westinghouse dokáže pozdvihnout lokální firmu. Společnost založil přímo Westinghouse v 90. letech, aby zajistila modernizaci kontrolních a řídících systémů na prvních dvou blocích Temelína. Později se firma osamostatnila, Westinghouse ji dále školil a kvalifikoval, a díky tomu se dostala k jadernému byznysu i v zahraničí.

Na projektantské činnosti pro AP1000 se počítá s několika českými inženýrskými firmami, které by měly zajistit většinu těchto prací. Přineslo by to zakázky v celkové hodnotě stovek milionů korun pro stovky českých inženýrů.

Westinghouse, Metrostav, Toshiba, Vítkovice a I & C Energo tvoří dohromady český tým pro realizaci AP1000. Celkem už tyto firmy v Česku identifikovali na 150 svých potenciálních subdodavatelů.

"Westinghouse je společnost zaměřená převážně na vývoj jaderných technologií. Nevlastníme žádné firmy, které pak elektrárny staví, takže se musíme vždy spoléhat na lokální partnery," vysvětluje Mike Kirst, evropský viceprezident Westinghouse. "Bez Čechů to prostě nezvládneme."

Další informace na westinghousenuclear.cz, Twitteru WECnuclear_CZ a na metrostav.cz.