Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lité podlahy: Na co si dát pozor při jejich realizaci?

  7:00
Ať už jste si zvolili vinyl, koberec, dlažbu, nebo jinou podlahovou krytinu, základní však je vhodná volba a provedení podkladní nosné vrstvy. Spolehlivým a ověřeným způsobem je použití tzv. litých potěrů – anhydritových nebo cementových. Vzniknou takzvané lité podlahy.

Lité podlahy: Na co si dát pozor při jejich realizaci? foto: CEMEX

Nosná potěrová vrstva je klíčovým prvkem pro životnost a radost z podlahy po celé generace. Aby tomu tak bylo, je důležitá správná příprava a dodržování technologií pokládky.

Lité podlahy: Na co si dát pozor při jejich realizaci?

Podlahová konstrukce v každém domě zahrnuje izolační vrstvu, cementový nebo anhydridový litý potěr a dnes už běžně také podlahové vytápění. A přestože podlahový potěr patří mezi ty levnější položky v rozpočtu, jedná se o jednu z nejdůležitějších a nejvíce namáhavých částí stavby. Vady a poruchy potěrů se projevují nejen poškozením krytin, podlahových topných systémů, ale i narušením estetiky, nebo dokonce omezením provozu daných prostor. Uvedení do bezvadného stavu pak vyžaduje poměrně razantní a nepříliš populární způsob opravy, s náklady často několikanásobně převyšuje původní cenu celé podlahy.

Je tedy důležité pečlivě volit realizační firmu, abyste docílili dokonalého výsledku, se kterým budete nadmíru spokojeni. Zkušení profesionálové dokáží správně zhodnotit stav budovy, podkladních vrstev a ovlivňující vlivy a navrhnout to nejvhodnější řešení, aby se předešlo případným problémům.

Praskliny v potěru mohou mít různé příčiny

Nejčastějším projevem vad podlah jsou praskliny. Ty vznikají při překročení mezní pevnosti litého potěru. Podle charakteru praskliny pak můžete usoudit, k jak velkému pohybu v podlaze došlo, případně jestli k němu ještě dochází.

Příčinou prasklin mohou být už chyby při přípravě podkladu. Například při jeho nerovnosti, kdy výrazné výškové odskoky způsobují lokální oslabení potěru. V případě vyrovnávání rozdílu větších výškových úrovní podkladu pomocí tepelné izolace s nižší pevností může nastat nesouměrná stlačitelnost podkladu. Této vadě můžete předejít např. použitím izolací s vyšší pevností.

Někdy také dochází k dotvarování podkladu, které se projeví poklesem lité podlahy až o několik centimetrů, což je důsledek stále se zvyšující tloušťky izolačních vrstev nízkoenergetických a pasivních objektů. Lokální zatížení, například nábytkem, může v takovém případě způsobit dokonce i zlomení desky potěru. Prevencí při realizaci větších vrstev izolací je použití vhodných materiálů s vyšší tvarovou přesností a minimální stlačitelností. Místa s plánovaným zatížením je vhodné podkládat únosnějším typem izolace.

Lité podlahy: Na co si dát pozor při jejich realizaci?

Velmi důležitým faktorem při pokládce cementových potěrů je také kluznost podkladu a jeho dokonalá rovinnost. Potěry se totiž při zrání a vysychání smršťují a zvýšený odpor podkladu vytváří nerovnoměrnost smršťovacího napětí v konstrukci. Riziku této vady se předchází vhodným vyrovnáním podkladu a jeho opatřením kluznou separační fólií. Následně je také třeba zajistit rovnoměrnost a pozvolnost vysychání podlahy.

V případě, že přímo na původní potěr provádíme novou pokládku potěru a mezi tyto vrstvy není vložená např. izolační vrstva, měl by být v bezvadném stavu i původní potěr. Typickou chybou je zasekání nových rozvodů do této stávající vrstvy, kde oslabením vzniknou praskliny. Abychom se jich vyvarovali, je nutné poškození podkladu opravit a stabilizovat, nebo skladbu doplnit o izolační vrstvu, která bude sloužit jako pružná separace.

Častou chybou bývá oslabení tloušťky potěru. Liniové oslabení potěru, např. technickými rozvody, které zasahují více než do 30 % tloušťky anhydritového potěru a 25 % potěru cementového, způsobují vznik tzv. nepravých spár. Důležité je tedy dbát, aby do potěru nic nezasahovalo a byl realizován pokud možno v konstantní tloušťce, obzvláště v kombinaci s podlahovým topením, z důvodu teplotní rovnoměrnosti. Při plánování stavby počítejte s větší rezervou pro tloušťku podlahového souvrství a nezapomeňte také zohlednit křížení i vliv spádů technických rozvodů v podlaze.

Nemáte doma stavebního odborníka na lité podlahy?

Chyb, kterých se můžete při neodborné realizaci litých podlah dopustit, je mnoho. Raději ji svěřte specialistům! Jak ale tu správnou odbornou firmu najít? Společnost CEMEX, přední světový dodavatel materiálů pro podlahové konstrukce, vytvořila program CEMEX Xperts®, který sdružuje pouze ověřené realizační firmy splňující jasná a přísná kritéria odbornosti a kvality provádění. Tento program je reakcí na reálný stav kvality stavebních prací a loterii při výběru prováděcí firmy pro realizaci vašeho projektu. Zákazníkům tak přináší větší jistotu a klid, výrobci pak snížení počtu reklamací neodborných firem, které musí řešit.

Certifikované realizační firmy z programu CEMEX Xperts® vykazují nejen vysokou kvalitu provádění, ale i znalost komplexní problematiky podlah. Certifikační proces a členství v programu CEMEX Xperts® znamená nadstandardní a stálé vzdělávání, dodržování technologických postupů, pravidel bezpečnosti práce, čistotu na stavbě, ohleduplnost firmy vůči životnímu prostředí a samozřejmě odpovídající zákaznický servis.

Zadejte si poptávku prostřednictvím formuláře a do tří pracovních dní vám budou doručeny nabídky od zhotovitelů, pro které je poloha vaší stavby nejlépe dostupná a kteří současně disponují dostatečnou kapacitou, aby vaši zakázku provedli v požadovaném termínu. Spolehnout se můžete také na to, že v každé fázi spolupráce budete znát svou kontaktní osobu, co jednotlivé fáze realizace obnášejí a na kolik vás zakázka vyjde.

Vaše spokojenost bude ověřována po předání díla, protože i to je kritériem pro členství v síti CEMEX Xperts®. Více informací najdete na www.podlaha.cz.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...