Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Na okružní cestě švýcarskými Alpami vlakem Rhétské dráhy

  0:01
Kdo chce poznat opravdové Švýcarsko, měl by nasednout do vlaku Rhétské dráhy a vyrazit na trať, která nechybí ani na seznamu UNESCO. Nabízí se například dvoudenní okružní cesta tímto typicky červeným vlakem.

Panoramatický vlak Glacier Express foto: Mojesvycarsko.com

Rhétská dráha je lecčím výjimečná. Zvláště když nasednete do Ledovcového expressu, který spojuje Svatý Mořic s Zermattem, nebo v případě, že se vydáte přes ledovce až k palmám Bernina Expressem. Na obou tratích si prohlédnete švýcarské hory úplně jinak než při cestování autem. V turistické nabídce Rhétské dráhy nechybí ani dvoudenní okružní cesta, která spojuje obě nejslavnější tratě do jednoho výletu. Okružní jízda Alpami může začít.

Glacier Express v Grand Canyonu

Za dva dny uvidíte téměř vše, co švýcarské Alpy nabízejí. Projedete údolím Albula, ale také švýcarským Grand Canyonem, jak se přezdívá soutěsce podél Rýna – Rheinschlucht. Na trase nechybí ani známý horský průsmyk Oberalppass a další soutěska Schöllenen. Nezapomeňte si nabít foťák! Výhledy z vlaku Rhétské dráhy jsou na této trase okouzlující.

Na cestu je nejvhodnější se vydat z Churu. Jedná se o nejstarší město Švýcarska, jehož prohlídka stojí rozhodně za to. Hlavní město kantonu Graubünden vás vtáhne do švýcarské historie. Příjemnou atmosféru dokreslují náměstíčka s kavárnami a jejich zahrádkami otevřenými od brzkého jara do pozdního podzimu. Za ochutnání stojí třešňový likér Röteli, hruškový chléb Birnbrot nebo ořechový dort Nusstorte.

Panoramatický vlak Bernina Express blížící se do stanice Alp Grüm

Z Churu vlak Rhétské dráhy vyjíždí směrem do Disentisu, kde stojí velký klášter benediktinů. Dnes v něm sídlí škola. Koleje Rhétské dráhy vedou kaňonem Rheinschlucht směrem do Andermattu. Dříve ospalé horské městečko prochází velkou proměnou. Egyptský miliardář Samih Sawiris z něj hodlá udělat luxusní lyžařské středisko konkurující Svatému Mořici a Zermattu.

V průsmyku Oberalp přijíždí vlak do nejvyššího bodu na své trase. Leží ve výšce 2 044 metrů nad mořem a nedaleko odtud pramení Rýn. Okružní jízda Rhétské dráhy poté opouští trasu Ledovcového rychlíku Glacier Express a pokračuje směrem na jih, tam, kde se mluví italsky. Z Lugana do Tirana se cestující přesouvají autobusem.

Bernina Express a kruhovém viaduktu u Brusia

V Tiranu začíná druhá vlaková část dvoudenní cesty. Tentokrát je na programu trasa Bernina Expressu. Začíná se v místech, kde rostou palmy, po pár hodinách se však turisté ocitnou v sousedství věčného ledu.

Cestující se mohou těšit na kruhový viadukt Brusio a na další krásy přírody i stavebního umu, které nemohou chybět na seznamu UNESCO: trasa zahrnuje 55 tunelů, 196 mostů a pěkně strmá stoupání.

Tipem na krátkou přestávku může být například horská pastvina Alp Grüm. Na jejím nádraží stojí restaurace, která je z dopravních prostředků dosažitelná právě jenom vlakem. K chutné večeři láká například ledovcové fondue. V okolí stanice je několik procházkových či turistických tras.

Bernina Express ve stanici Alp Grüm

Dále na trase si turisté užijí nejen nádherné výhledy, mohou se také zastavit v zajímavém muzeu. Věnuje se jen vlakům Rhéstké dráhy a jejich 125 let dlouhé historii. Železniční muzeum Albula stojí hned vedle stanice Bergün. Před muzeem stojí neslavnější lokomotiva Rhétských drah, které se lidově říká krokodýl. Stroj s registračním číslem 407 na dráze odsloužil 50 let a přestál i dvě vážné nehody. Dnes je v jeho útrobách simulátor, díky kterému si návštěvníci mohou vyzkoušet řízení lokomotivy na trase protínající údolí Albula.

To už se blížíme do cíle dvoudenní cesty vlakem Rhétské dráhy, do Churu. Vystupovat!

Před vaší cestou do Švýcarska se nezapomeňte podívat na web MojeSvycarsko.com, kde naleznete aktuální turistické informace o Švýcarsku, pozvánky na akce pořádané v České republice a ve Švýcarsku a v neposlední řadě zde máte také možnost objednání českých brožur o Švýcarsku zdarma.